A pénz és a boldogság kapcsolata régóta foglalkoztatja az embereket. Vajon lehet boldog az az ember, aki nem rendelkezik nagy vagyonnal?
Vagy az, aki több milliót költ mindenféle luxusra?
Egyáltalán, mi a boldogság?
A boldogság fogalmát nehéz meghatározni. Az emberek általában úgy értelmezik, mint egy olyan érzést, amely akkor jelentkezik, amikor elérik a vágyaikat és elégedettek azzal, amijük van. A boldogság tehát szubjektív. Mindenki számára mást jelent. Azonban a kutatások azt mutatják, hogy a pénz és a boldogság között van egyfajta kapcsolat.
A gazdasági szempontból fejlett országokban élő emberek általában boldogabbak, mint azok, akik alacsonyabb jövedelemmel rendelkeznek. Azonban ez a kapcsolat nem lineáris. A boldogság szintje ugyanis nem folyamatosan növekszik a jövedelem emelkedésével. Egy bizonyos ponton már nem az anyagi dolgok, hanem a szociális kapcsolatok, a biztonság és a kiegyensúlyozott élet az, ami teszi boldoggá az embereket.
A kutatások szerint a boldogság összefügg azzal, hogy milyen céljaink vannak az életben.
Azok az emberek, akik magasabb rendű célokat tűznek ki maguk elé (például a személyes fejlődésre és a közösségi szolgálatra törekednek), boldogabbak, mint azok, akik csak anyagi célokat követnek.
Azonban a pénznek is van egy szerepe a boldogságban.
A legfontosabb szerepe az, hogy biztonságot ad. Azok az emberek, akiknek nincs elég pénze, hogy kielégítsék alapvető szükségleteiket (például az élelmiszer, a lakhatás és az egészségügyi ellátás), sokkal nehezebb boldog életet élniük.
Összességében tehát elmondható, hogy a pénz és a boldogság kapcsolata összetett.
Azok az emberek, akiknek van egy bizonyos szintű jövedelmük, biztonságban érzik magukat, és könnyebben érik el a boldogságot. Azonban a boldogság sokkal több annál, mint hogy pénzt költünk luxuscikkekre. A boldogsághoz szükség van a pozitív (család, barátok, közösségi kapcsolatok) és a személyes fejlődésre, nemcsak anyagi javakra.