Magyar kortárs fotóművészet – A legkreatívabb alkotók és műveik
A magyar kortárs fotóművészet az utóbbi évtizedekben egyre nagyobb figyelmet kap az országon belül és külföldön is egyaránt. Magyar fotóművészek, akik nem csak képalkotó alkotóként, hanem az értelmesebb, szimbolikus, szemléletváltást kiváltó személyekként tekintenek a fotózásra. Az alábbiakban két kiemelkedő fotóművész munkásságát ismerhetjük meg, akik a magyar kortárs fotóművészet élvonalába tartoznak.
Székely Károly
Székely Károly a magyar fotóművészet talán legelismertebb alkotója. Művei figyelemfelkeltőek, olykor szürreálisak, és képesek hatással lenni az emberi érzelmekre és gondolkodásra is. Székely Károly gyermekkorában mozgássérült lett, ami befolyásolta az életét és alkotásait is. Sosem látta a világ legmagasabb pontjait, azonban képein a helyét és a magasságot mindig hangsúlyozza. Művei között megfigyelhetjük a tájékozódáshoz kapcsolódó elemeket, a közlekedési jelzéseket, valamint a nagy magasságban készített fotókat.
A “Lebegő falak” sorozatában Székely Károly a körülötte lévő világra helyezi a hangsúlyt, és azt mutatja be, hogy a világ tele van félelemmel, olykor minden felé jöhet baleset, és a világot mindenhol veszély fenyegeti. Az alkotó legutóbbi munkásságában a fotók és a videók egy összefüggő történetben kerülnek bemutatásra, amely az emberi érzelmek felfedését és elemzését célozza meg Székely Károly által használt módszertan azon alapul, hogy az érzelmeket a képek elemzésével kell érzékelni.
Bach Máté
Bach Máté a kortárs fotóművészet fiatal és ígéretes tehetsége, aki az emberi élet komplexitását és mélységét állítja középpontba műveiben. Máté nem csak, hogy kézzelfogható és látható elemeket használ fel fotóikon, de képeihez emellett szóbeli visszajelzéseket és hangfelvételeket is használ. Az alkotó a legtöbbször az érzelmek és az érzékelés által lélektani gyógyítást alkalmazva mutatja be képeit.
A munkásságának jelenlegi fókuszában a memoria és az emlékezet fogalma áll, amelyekre szintén pszichológiai megközelítést használ fel. A “Blue Morpho” című sorozatának célja az, hogy a fiatal és sebezhető korban lévő emberekről és a velük való kapcsolatokról készült fotók rögzítésével mutassa be az emberi élet különböző időszakait. Az alkotó munkássága személyes élmények inspirálta szimbolikus képei egyszerre érzelmileg hatnak és megérintik a nézőket.
Összefoglalva, Székely Károly és Bach Máté kreativitása, teljesítménye azon magyar fotóművészek közé sorolja őket, akiknek több, mint közönség-vonzó munka van mögöttük. Alkotásaikban a szimbolikus értelem és az érzelmi mélység lényeges elemei az emberi életnek és kultúrának.